טיפול פיגמנטציה – מה היא פיגמנטציה ואיך מטפלים

כשמדברים על פיגמנטציה בעור, מתכוונים לכתמים בצבע שונה מהצבע הכללי של העור. כתמים יכולים להיות כהים יותר מצבע העור ואז הם נקראים כתמי היפרפיגמנטציה או בהירים יותר ואז הם נקראים כתמי היפופיגמנטציה, לעיתים נבחין באזורים מסויימים שיש בהם פיגמנטציה כגון פיגמנטציה בשפם או פיגמנטציה בעור הפנים שמפוזרת בצורה לא אחידה ותופיע ככתמים, סוג נוסף הוא פיגמנטציה הורמונלית הנקראת מלזמה ונראית כמסכה על הפנים (מצח, לחיים ושפם)

מה קובע את הצבע של העור

הגורם העיקרי שקובע את גוון העור הוא תכולת פיגמנט המלנין. מלנין נוצר על ידי תאים מיוחדים בעור הנקראים מלנוציטים. חשוב לציין שמספר המלנוציטים זהה בעור כהה ובהיר אך ההבדל העיקרי הוא שבעור כהה המלנוציטים יוצרים יותר מלנין מבעור בהיר. 

כשאנחנו נחשפים לשמש המלנוציטים משתפעלים ויוצרים יותר מלנין (פיגמנט) ואנו נראים יותר שזופים ובזמן שאנו נמנעים מהשמש הפעילות חוזרת לנורמל והשיזוף נעלם. במחלות מסוימות נפגעים המלנוציטים או המלנין וגוון העור משתנה. 

לשיחת ייעוץ חינם

מהו המלנין ולמה הוא נחוץ?

המלנין הוא חלק ממערכת החיסון של הגוף שלנו והוא מסנן הקרינה הטבעי שלנו ניתן להבחין שגם מבחינת הציויליזציה באזורים מרובי קרינת שמש, כגון אזור קו המשווה, ישבו גזעים כהי עור, בעוד שבעלי עור בהיר ישבו באזורים בעלי קרינה נמוכה.  כשהמלנין מפוזר בצורה אחידה בכל שכבות העור, העור בעל גוון אחיד. 

כתמי פיגמנטציה נראים כשפיזור המלנין הופך מסיבה כלשהי בלתי אחיד וכך באזורים מסוימים קיימת הצטברות יתר של הפיגמנט. חשוב לציין שכמעט כל סוגי הפיגמנטציה קשורים במידה זו או אחרת לחשיפה לשמש.

סוגי פיגמנטציה

קיימים מספר סוגי פיגמנטציה שונים הנבדלים זה מזה בהסתמנות הקלינית ובהתנהגות הביולוגית שלהם.

כתמי שמש

כתמים שיופיעו כתוצאה משהייה מרובה אפילו כרונית בשמש לאורך שנים, לעיתים נבחין בהם בגיל מבוגר יותר ולאו דווקא בגיל צעיר, כתמי שמש יכולים להופיע גם באזורי הגוף השונים ולא רק בפנים ובעצם בכל אזור שחשוף לשמש לאורך זמן.

כתמי שמש ניתנים להסרה מקסימלית ככל שהטיפול נעשה קרוב להופעת הכתם ויחד עם זאת הטיפול בפיגמנטציה מאתגר כי לעיתים אחרי ההסרה של הכתם הוא יופיע שוב אם נחשף לשמש ולא נשמור עם תכשירים כגון מדכאי מלנין וקרם הגנה .

הטיפול במכון יתבצע לאחר אבחון וניתן לטפל בנגעים בתכשירים מקלפים או מכשור ייעודי שמטרתו פירוק עודף המלנין שהצטבר.

נמשים

כתמים חומים, קטנים ואחידים בגודל, המופיעים בדרך כלל גם אצל ילדים ומבוגרים בעלי עור בהיר ונטייה גנטית. נבחין בהם יותר בג’ינג’ים. 

עם החשיפה לשמש הנמשים נוטים להתכהות ולהתבהר במהלך החורף. 

באנשים שאינם חשופים לשמש חלק מהנמשים נעלמים עם הגיל. אם חשופים באופן כרוני לקרינת שמש, הנמשים גדלים ויוצרים כתמי פיגמנטציה גדולים ובלתי אחידים בגודל ובצורה.

טיפול בנמשים: הימנעות מחשיפה לשמש ושימוש במסנן קרינה מספיקים על מנת למנוע התכהות של הנמשים. 

העלמת הנמשים ניתנת במידה מסויימת על ידי פילינג בינוני.

מלזמה

מלזמה או מסיכת הריון היא מחלה כרונית וחשוב להתייחס אליה ברמה הטיפולית כשגרה ולא כטיפול בודד להעלמתה.

מלזמה היא פיגמנטציה שכיחה המופיעה כמעט בלעדית בנשים בגיל הפוריות. למרות השם (מסיכת הריון), אין צורך להרות כדי לפתח מלזמה. זוהי פיגמנטציה חומה המופיעה במרכז הפנים: עור המצח, הלחיים, אף ושפה עליונה. ככל שהפיגמנט שוקע עמוק יותר, כך המלזמה ניראת כהה יותר.

המלזמה נוצרת בגלל השילוב בין הורמונים נשיים לחשיפה לשמש, ניתן להבחין בה בנשים שהתחילו לקחת גלולות או שעוברות טיפולי פוריות ונחשפות לשמש ואפילו לעישון בנוסף חשוב לציין שאצל מחצית מהנשים המלזמה התפתחה ללא קשר לנ”ל.

מרגע שהמלזמה הופיעה היא לא נעלמת אלא אם האישה הגיעה למנופאוזה ועד אז נראה החמרה בחודשי הקיץ והקלה בחורף.

כל גירוי של העור מחמיר מלזמה.

טיפול במלזמה: מלזמה קשה לטיפול, דורשת תחזוקה והבסיס לטיפול במלזמה הוא הימנעות מוחלטת מקרני שמש וטיפולי הבהרה עדינים ולא אגרסיביים

פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית PIH

כתמים חומים הנוצרים לאחר כל סוג של פציעה אצל אנשים בעלי נטיה לפיגמנטציה. בדרך כלל מדובר באנשים בעלי גוון עור כהה יחסית.

פיגמנטציה מסוג זה נוצרת בכל מקום בו התרחשה פציעה ללא קשר לחשיפה לשמש שלב יצירת יתר של פיגמנט מוגבל למספר חודשים ואחרי תקופה זו הפיגמנטציה נעלמת בהדרגה. לעומת זאת, אם העור נחשף לשמש, הפיגמנטציה הולכת ומחמירה.

הפציעה יכולה להיות כתוצאה מטראומה לעור, כגון כוויה או פצעי אקנה או כתוצאה מפציעה “מכוונת”, למשל כתוצאה מפרוצדורה קוסמטית. 

לכתמים צורה המקבילה לצורה של הפציעה. כך כתמים אחרי פצעי בגרות ייראו ככתמים עגולים חומים בפנים, ואילו לפיגמנטציה אחרי הסרת שיער, תהיה צורה של ראש המכשיר בו בוצע טיפול ההסרה.

טיפול ב-PIH: אנשים בעלי נטויה ל-PIH חייבים לנקוט בזהירות מקסימלית כלפי חשיפה לקרינת שמש אחרי כל פציעה בעור. וחובה להשתמש במדכאי מנלין כחודש וחצי לפני כל פרוצדורה קוסמטית או הסרת שיער.

מומלץ גם לקרוא

איזה כיף שמתחילים !!

תשאירו לנו את הפרטים שלכם ואנחנו ממש כבר נחזור אליכם
דילוג לתוכן